7 vecí, na ktoré sa vždy spýtajte skôr, ako sa rozhodnete poistiť

Poistenie Košice - Konzulácia

Držte sa našich rád a vyhnite sa sklamaniu pri škodovej udalosti.

1. Pred akým rizikom ma poistenie chráni?

Nechajte si popísať poistný produkt, o ktorý máte záujem. Poistení je veľa, a nie každé pokrýva Vaše riziká. Kvalitný sprostredkovateľ, pozná jednotlivé produkty a rozdiely medzi nimi. Nekupujte si produkt, ktorého podstatu alebo výhody ste nepochopili.

2. Akú škodu mi poisťovňa nepreplatí?

Nechajte si vysvetliť aj výluky, teda udalosti na ktoré sa poistenie nevzťahuje. Napríklad, nie každé živelné poistenie zahŕňa aj krúpy. Každé poistenie má aj výluky, ale nesmie sa stať, že riziko, ktorého sa obávate najviac, vám poistka nepokrýva.

3. Budem sa mať na koho obrátiť? (čo budem robiť v prípade škody?)

Uistite sa, že viete kto je Váš budúci poradca, že máte na neho kontakt a viete kde ho nájdete.
Poistenie cez web je fajn, ale keď príde problém, nebudete sa mať na koho obrátiť. A poistenie je práve o pomoci v problémoch.

4. Kto mi zabezpečí zrušenie starých zmlúv?

Dobrý sprostredkovateľ Vás nie len poistí, ale v prípade potreby Vám zabezpečí aj zrušenie starých zmlúv. Pozor na sprostredkovateľov, ktorí Vám pripravia zmluvy a staré Vás pošlú zrušiť inde!

5. Kto mi pomôže vyriešiť škodovú udalosť?

Dobrý poistný poradca Vám pomôže, keď nastane poistná udalosť. Nahlásiť poistnú udalosť trvá aj hodinu – treba uviesť množstvo skutočností, doložiť množstvo dokladov. Poradca ušetrí Váš čas a pri hlásení použije správne slová.

6. Môžem si vybrať spomedzi viacerých ponúk?

Je lepšie ak Vám Váš poradca môže sprostredkovať ponuky od viacerých poisťovní. Ani jedna poisťovňa nie je najlepšia vo všetkých produktoch. Pri väčších rizikách sa oplatí siahnuť aj po ponukách od zahraničných poisťovní.

7. Čím sa môj poradca primárne zaoberá?

Poradcu sa spýtajte na jeho skúsenosti, vzdelanie a špecializáciu.
Každý poradca musí mať minimálne maturitu a musí absolvovať osobitné finančné vzdelávanie. Toto ešte nemusí znamenať, že Vám dobre poradí pri zložitejších produktoch, ako napríklad pri profesnej zodpovednosti. Alebo len jednoducho sa špecializuje na iné produkty. Nikto nie je odborník na všetko. Zvážte či zveríte poistenie hypotekárnemu špecialistovi.