7 otázok, ktoré sa vždy spýtajte skôr než uzavriete poistenie

Poistenie Košice

V súčasnosti existuje veľa poisťovní a množstvo poistných produktov, v ktorých je niekedy ťažké sa zorientovať. Ľudia často platia zbytočne veľa za poistenia, ktoré sú pre nich nevýhodné, nepokrývajú im potrebné riziká, a nemajú sa na koho obrátiť, ak sa im stane škodová udalosť. V tomto článku nájdete otázky a odpovede, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v poistení a v sprostredkovateľoch poistenia, a nenaletieť podvodníkom alebo neodborníkom. Nepodceňujte situáciu a určite si vždy overte pomocou nasledujúcich otázok, aké poistenie uzatvárate.

1. Pred akým rizikom ma poistenie chráni?

Nechajte si popísať poistný produkt, o ktorý máte záujem. Poistení je veľa, a nie každé pokrýva Vaše riziká. Kvalitný sprostredkovateľ dobre pozná jednotlivé produkty a rozdiely medzi nimi. Nekupujte si produkt, ktorého podstatu alebo výhody/nevýhody ste nemali vysvetlené.

2. Akú škodu mi poisťovňa nepreplatí?

Nechajte si vysvetliť aj výluky, teda udalosti na ktoré sa poistenie nevzťahuje. Napríklad, nie každé živelné poistenie zahŕňa aj krúpy. Každé poistenie má aj výluky, ale nesmie sa stať, že riziko, ktorého sa obávate najviac, vám poistka nepokrýva.

3. Budem sa mať na koho obrátiť? (čo budem robiť v prípade škody?)

Uistite sa, že viete kto je Váš budúci poradca, že máte na neho kontakt a viete, kde ho nájdete.
Poistenie cez web je síce fajn, ale keď príde problém, nebudete sa mať na koho obrátiť.

4. Kto mi zabezpečí zrušenie starých zmlúv?

Dobrý sprostredkovateľ Vás nie len poistí, ale v prípade potreby Vám zabezpečí aj zrušenie starých zmlúv. Pozor na sprostredkovateľov, ktorí Vám pripravia zmluvy a staré Vás pošlú zrušiť inde!

5. Kto mi pomôže vyriešiť škodovú udalosť?

Dobrý poisťovací agent Vám pomôže, keď nastane poistná udalosť. Nahlásiť poistnú udalosť trvá aj hodinu – treba uviesť množstvo skutočností, doložiť množstvo dokladov. Poradca ušetrí Váš čas a pri hlásení použije správne slová.

6. Môžem si vybrať spomedzi viacerých ponúk?

Je lepšie ak Vám Váš sprostredkovateľ môže ukázať ponuky od viacerých poisťovní. Ani jedna poisťovňa nie je najlepšia vo všetkých produktoch. Pri väčších rizikách sa oplatí siahnuť aj po ponukách od zahraničných poisťovní.

7. Čím sa môj sprostredkovateľ primárne zaoberá?

Sprostredkovateľa poistenia sa spýtajte na jeho skúsenosti, vzdelanie a špecializáciu. Každý sprostredkovateľ musí mať minimálne maturitu a musí absolvovať osobitné finančné vzdelávanie. Toto však ešte nemusí znamenať, že Vám dobre poradí aj pri zložitejších produktoch, ako napríklad pri poistení profesnej zodpovednosti. Keďže pri poistení ide o ochranu Vášho majetku, je dôležité si vybrať profesionála, ktorý Vás nesklame, a nevenuje sa poisteniu iba „popri práci“ či škole.

Informácie o našich zásadách a službách, ktoré ponúkame si môžete prečítať na našom webe https://ums-kosice.sk/.