Ako na prepis auta 2023 + potrebné doklady

prepis auta 2023

Všetko, čo potrebujete vedieť na prepis auta v roku 2023.

Prepis auta – ako začať?

Prepis vozidla môžete vybaviť osobne alebo elektronicky. Pri elektronickom prepise potrebujete mať aktívny elektronický podpis na vašom občianskom preukaze.

Doklady potrebné na prepis auta:

  • doklad totožnosti, pôvodný aj nový držiteľ, alebo splnomocnenie na prepis auta s úradne overeným podpisom, ak jeden z nich nie je prítomný pri prepise. Toto splnomocnenie nie je potrebné ak sa vozidlo prevádza medzi príbuznými v prvom rade (rodičia – deti – súrodenci – manželia)
  • doklad o uzatvorení povinného zmluvného poistenia (PZP) na nového držiteľa – „zelená karta“ (po novom v čierno-bielom prevedení)
  • technický preukaz vozidla
  • osvedčenie o evidencii vozidla. Ak niečo z toho nemáte, budete potrebovať čestné prehlásenie držiteľa, že doklad stratil
  • Ak ste zdravotne ťažko postihnutý (ZŤP) prineste si preukaz, máte nárok na zľavu z poplatku

Splnomocnenie na prepis vozidla

Splnomocnenie je písomný dokument, ktorým osoba, ktorá ho vydáva, súhlasí s tým, že iná osoba bude jednať v jej mene v konkrétnej veci. Splnomocnenie obsahuje informácie o oboch stranách, predmete splnomocnenia a rozsahu moci, ktorú má splnomocnenec. Splnomocnenie na prepis vozidla vám umožní uskutočniť prepis auta aj bez prítomnosti druhého účastníka, a teda ide o jednorazový úkon. V splnomocnení sú uvedené údaje o oboch stranách, ako aj o samotnom vozidle. Šablónu na splnomocnenie na prepis vozidla si môžete stiahnuť tu:

Ako vybaviť PZP – povinné zmluvné poistenie (po starom Zákonné poistenie auta):

Pri prepise vozidla musí mať žiadateľ uzavreté PZP. Ceny PZP si môžete porovnať sami online na tomto linku.

PZP vybavíte aj osobne u nás v UMS Košice, nájdete nás na Urbánkovej 2 (Internát Ferka Urbánka), vedľa dopravného inšpektorátu Košice mesto. Môžete nám tiež zavolať alebo napísať správu na +421905610294, prípadne email na k.astalosova@ums.sk.

Ceny PZP sa niekedy líšia aj dvojnásobne. Nájdeme najlepšie poistenie konkrétne pre Vaše auto, spomedzi všetkých poisťovní. Ak potrebujete aj havarijné poistenie, pomôžeme Vám nájsť to najvýhodnejšie.
U nás vybavíte aj zrušenie starého PZP, po novom aj bez technického preukazu. A keď budete potrebovať pomoc, máte komu zavolať, pomôžeme Vám aj v prípade nehody. U nás nebudete komunikovať s robotom 🙂

Prihlásenie auta v okrese / z okresu do okresu – od 1.1. 2023

Od 1.1.2023 vybavíte všetko na jednom dopravnom inšpektoráte, v prípade prepisu vozidla z okresu do okresu nemusíte chodiť na dva dopravné inšpektoráty. Môžete si vybrať ľubovoľný dopravný inšpektorát v celej SR. Termín na dopravnom inšpektoráte si môžete rezervovať aj online na stránkach polície na tomto linku: https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/Rezervacny-system/

Aké bude EČV tabuľka (ŠPZ) ?

Od 1. januára 2023 už nemusíte meniť tabuľky EČV, a teda pri prepise vozidla si nový majiteľ môže ponechať na aute staré značky. V prípade, že si pôvodný majiteľ chce nechať svoje EČV, alebo nový majiteľ chce nové, bude si musieť za tieto značky zaplatiť 33 eur, ak prídete osobne na dopr. inšpektorát, a 16 eur, pri elektronickom prihlásení vozidla. Dôležité je tiež, že nové EČV už nebudú obsahovať skratku okresu. Takto vyzerajú nové EČV:

Zdroj: Ministerstvo Vnútra SR

Cena za prepis auta

Pred prihlásením vozidla na nového majiteľa je potrebné zaplatiť registračný poplatok. Od 1. Júla 2023 sa registračný poplatok bude odvíjať od výkonu motora a tzv. ekologického koeficientu vozidla, ktorý závisí od emisnej normy, ktorú auto spĺňa.

Tabuľky aktuálnych cien za prihlásenie auta si môžete pozrieť na tomto linku: https://www.minv.sk/?spravne-poplatky-1.

Minimálna výška poplatku za prihlásenie vozidla je 33 eur. Táto suma platí napríklad aj pre vozidlá, ktoré jazdia výlučne na elektrický pohon. Dôležitá zmena je tiež, že poplatok po novom uhrádza ten, kto prepis vybavuje. Ak meníte ŠPZ, priplatíte si minimálne ďalších 33 eur, resp. 16 eur ak si prihlásenie vozidla vybavujete elektronicky.

Pre viac informácií o našich službách navštívte hlavnú stránku: https://ums-kosice.sk/.