Ako na prepis auta 2023 + potrebné doklady

Všetko, čo potrebujete vedieť na prepis auta v roku 2023.

Prepis auta – ako začať?

Prepis auta môžete vybaviť osobne alebo elektronicky. Pri elektronickom potrebujete mať aktívny elektronický podpis na vašom občianskom preukaze.

Doklady potrebné na prepis auta:

  • doklad totožnosti, pôvodný aj nový držiteľ
  • doklad o uzatvorení povinného zmluvného poistenia (PZP) na nového držiteľa – „zelená karta“ (po novom v čierno-bielom prevedení)
  • technický preukaz vozidla
  • osvedčenie o evidencii vozidla. Ak niečo z toho nemáte, budete potrebovať čestné prehlásenie držiteľa, že doklad stratil
  • splnomocnenie na prepis auta s úradne overeným podpisom. Nie je potrebné ak sa vozidlo prevádza medzi príbuznými v prvom rade (rodičia – deti – súrodenci – manželia)
  • Ak ste zdravotne ťažko postihnutý (ZŤP) prineste si preukaz, máte nárok na zľavu z poplatku

Ako vybaviť PZP (povinné zmluvné poistenie ):

PZP si môžete porovnať sami online na tomto linku.

PZP vybavíte aj osobne u nás v UMS Košice, nájdete nás na Urbánkovej 2 (Internát Ferka Urbánka), vedľa dopravného inšpektorátu Košice mesto. Môžete nám tiež zavolať alebo napísať správu na +421905610294, alebo email na k.astalosova@ums.sk.

Máme zmluvy so všetkými poisťovňami, takže si vyberiete pre Vás to najlepšie.
U nás vybavíte aj výpoveď poistnej zmluvy pôvodného držiteľa, po novom aj bez technického preukazu. A keď budete potrebovať pomoc, máte komu zavolať. U nás nebudete komunikovať s robotom 🙂

Prihlásenie auta v okrese / z okresu do okresu – od 1.1. 2023

Od 1.1.2023 vybavíte všetko na jednom dopravnom inšpektoráte. Môžete si vybrať ľubovoľný dopravný inšpektorát v celej SR.

Aká bude ŠPZ?

Nové ŠPZ už nebudú obsahovať skratku okresu, staré ŠPZ platia naďalej. Pri prepise sú dve možnosti:

  1. Staré ŠPZ po prepise ostanú na vozidle, čím nový majiteľ ušetrí na poplatkoch za ŠPZ.
  2. Pôvodný majiteľ si ŠPZ ponechá. Môže si ich dať na svoje ďalšie auto. Toto ocenia najmä majitelia „príplatkových“ ŠPZ.

Termín na polícii si môžete rezervovať aj online na stránkach polície na tomto linku: https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/Rezervacny-system/

Cena za prepis auta

Aká je cena za prepis auta? Pred prihlásením vozidla je potrebné zaplatiť poplatok. Ceny za PZP na Slovensku nájdete na internete na stránke https://www.minv.sk/?spravne-poplatky-1.

Minimálna výška poplatku za PZP je 33 eur. Pri odhlásení poplatky neplatíte. Ak meníte ŠPZ, priplatíte si minimálne 33 eur.

Pre viac informácií o našich službách navštívte našu hlavnú stránku: https://ums-kosice.sk/.