Ako na prepis auta 2024 + potrebné doklady a PZP

prepis auta 2023

V tomto článku nájdete všetky informácie, ktoré budete potrebovať k prepisu vozidla.

Prepis auta – ako začať?

Prepis auta môžete vybaviť osobne alebo elektronicky. Pri elektronickom prepise však potrebujete mať aktívny elektronický podpis na vašom občianskom preukaze.

Doklady potrebné na prepis auta:

  • doklad totožnosti, pôvodný aj nový držiteľ, alebo splnomocnenie na prepis auta s úradne overeným podpisom, ak jeden z nich nie je prítomný pri prepise. Toto splnomocnenie však nepotrebujete, ak sa vozidlo prevádza medzi priamymi príbuznými (rodičia – deti, súrodenci, manželia)
  • doklad o uzatvorení povinného zmluvného poistenia (PZP) na nového držiteľa – „zelená karta“ (po novom v čierno-bielom prevedení)
  • technický preukaz vozidla.
  • osvedčenie o evidencii vozidla.
  • Ak máte preukaz ZŤP, máte nárok na zľavu z poplatku

Ak niektorý z týchto dokladov nemáte, nachystajte si čestné vyhlásenie o strate dokladu. Na tomto linku si môžete stiahnuť vzor čestného vyhlásenia:

Splnomocnenie na prepis vozidla – vzor

Vďaka splnomocneniu môžete uskutočniť prepis aj bez prítomnosti druhého účastníka. Šablónu na splnomocnenie na prepis vozidla si môžete stiahnuť tu:

Ako vybaviť PZP – povinné zmluvné poistenie (po starom Zákonné poistenie auta):

PZP vám rýchlo vybavíme v UMS Košice, aj na diaľku. Máme dlhoročné skúsenosti a radi Vám pomôžeme nájsť to najlepšie poistenie spomedzi všetkých ponúk. Pomôžeme Vám aj v prípade poistnej udalosti. Nájdete nás na Urbánkovej 2 (Internát Ferka Urbánka), vedľa dopravného inšpektorátu Košice mesto. Môžete nám zavolať alebo napísať na +421905610294, prípadne email na k.astalosova@ums.sk.

Na tomto linku nájdete kalkulačku, kde si môžete sami vyrátať cenu PZP pre Vaše auto. Ak potrebujete aj havarijné poistenie, pomôžeme Vám nájsť to najvýhodnejšie. Viac o havarijnom poistení sa dozviete v tomto článku.
U nás vybavíte aj zrušenie starého PZP, po novom aj bez technického preukazu. A keď budete potrebovať pomoc, máte komu zavolať, pomôžeme Vám aj v prípade nehody.

Prihlásenie auta v okrese / z okresu do okresu

Od minulého roku vybavíte všetko na jednom dopravnom inšpektoráte, v prípade prepisu vozidla z okresu do okresu teda nemusíte chodiť na dva dopravné inšpektoráty. Môžete si vybrať ľubovoľný dopravný inšpektorát v celej SR. Termín na dopravnom inšpektoráte si môžete rezervovať aj online na stránkach polície na tomto linku. Čakacia doba však môže byť až niekoľko týždňov, v závislosti od počtu rezervácií.

Aká je cena za ŠPZ ?

Od minulého roku už nemusíte meniť tabuľky EČV ako po starom, ale pri prepise vozidla si nový majiteľ môže ponechať značky, ktoré na ňom boli. V prípade, že si pôvodný majiteľ chce nechať svoje EČV, alebo nový majiteľ chce nové, bude si musieť za tieto značky zaplatiť 33 eur, ak prídete osobne na dopr. inšpektorát, a 16 eur pri elektronickom prihlásení vozidla. V priebehu roka sa poplatky môžu zmeniť, avšak tento zákon zatiaľ nie je platný. Nezabudnite tiež, že nové EČV už neobsahujú skratku okresu. Takto vyzerajú EČV:

Zdroj: Ministerstvo Vnútra SR

Poplatok za prepis auta

Minimálna výška poplatku za prihlásenie vozidla zatiaľ ostáva 33 eur. Táto suma platí napríklad aj pre vozidlá, ktoré jazdia výlučne na elektrický pohon. Dôležitá zmena je tiež, že poplatok po novom uhrádza ten, kto prepis vybavuje.

Pred prihlásením vozidla na nového majiteľa je potrebné zaplatiť registračný poplatok. Registračný poplatok sa odvíja od výkonu motora a taktiež tzv. ekologického koeficientu vozidla. Tento koeficient závisí od emisnej normy, ktorú auto spĺňa.

Oficiálne tabuľky aktuálnych poplatkov si môžete pozrieť tu.

Pomohol Vám náš článok? Poistite sa u nás.

V UMS Košice Vám radi pomôžeme vybaviť akékoľvek poistenie pre Vaše auto, nehnuteľnosť či firmu. Vďaka zmluvám so všetkými poisťovňami Vám poskytneme nezaujatý prehľad všetkých ponúk, a taktiež Vás oboznámime s výlukami v jednotlivých poisťovniach. Ponúkame Vám tiež bezplatnú starostlivosť o poistenie a v prípade poistnej udalosti Vám vďaka našim skúsenostiam vieme pomôcť, aby Vám poisťovňa preplatila škody.

Radi Vám zodpovieme akékoľvek ďalšie otázky ohľadom poistenia. Viac o nás sa dozviete na našej stránke: https://ums-kosice.sk/.