Havarijné poistenie – cena, príklady, pokrytie

Havarijné poistenie – nazývané aj KASKO, je forma poistenia motorového vozidla, ktorá vás chráni pred finančnými stratami v prípade nehody, krádeže alebo iných druhov poškodenia. Ide o dobrovoľnú formu poistenia.

Rozdiel medzi havarijným poistením a PZP

Niektorí ľudia si havarijné poistenie mýlia s Povinným zmluvným poistením – PZP. Zásadný rozdiel však je, že zatiaľ čo PZP slúži na pokrytie škôd, ktoré vodič spôsobí, havarijné poistenie slúži predovšetkým na pokrytie škody, ktorá vznikne na vašom aute, pokiaľ ste vinníkom vy. Ďalším rozdielom je, že zatiaľ čo PZP má zo zákona stanovený rozsah rizík, ktoré musí pokrývať, pri havarijnom poistení sa toto pokrytie môže výrazne líšiť.

Čo najčastejšie havarijné poistenie pokrýva:

  • Havárie z vlastnej viny
  • Živelné udalosti
  • Vandalizmus
  • Krádež vozidla alebo jeho časti
  • Stret so zverou
  • „Parkoviskové“ škody – napr. poškrabanie vozidla neznámym vinníkom

Havarijné poistenie – cena

Cena havarijného poistenia sa odvíja od viacerých faktorov. Patrí tu najmä cena nového vozidla, ročník výroby, model, hmotnosť vozidla, a ďalšie. Taktiež má na cenu vplyv aj vek držiteľa, adresa (vo veľkých mestách je poistenie o niečo drahšie ako na vidieku, kvôli rušnejšej premávke), ako aj jeho spôsobené dopravné nehody v minulosti. V niektorých poisťovniach taktiež ponúkajú zľavy z ceny havarijného poistenia, ak má u nich zákazník viacero poistení.

Oplatí sa mať havarijné poistenie?

Havarijné poistenie sa oplatí najmä vodičom, ktorí majú novšie auto, do 10 rokov. Avšak všeobecne sa oplatí každému, kto má poistnú udalosť. Tie sa v dnešnej dobe stávajú každodenne, je teda lepšie mať dobré poistenie a kľudnejší spánok, než potom ľutovať, keď sa Vášmu autu niečo stane.

Ako vybaviť havarijné poistenie ?

Havarijné poistenie môžete vybaviť u nás v UMS Košice (Urbánkova 2, hneď vedľa Dopravného inšpektorátu), alebo telefonicky. Nájdeme Vám to najlepšie poistenie podľa Vašich požiadaviek, a v prípade, že by sa Vám stala niektorá z vyššie uvedených poistných udalostí, pomôžeme Vám ju vyriešiť.

Príklady, kedy sa Vám zíde mať havarijné poistenie:

Ak žijete na Slovensku, už sa vám pravdepodobne stalo, že vám niekto škrabol, alebo ťukol auto na parkovisku a ušiel bez stopy. V lepšom prípade nechal odkaz s telefónnym číslom. Sú však aj situácie, kedy dôjde k výraznej škode na vozidle, či už úmyselne alebo prírodnou katastrofou. V takýchto situáciách majitelia vozidiel prichádzajú o stovky až tisícky eur, pretože ak nemáte havarijné poistenie, poisťovňa vám nepreplatí ani cent. Na záver prikladáme len niekoľko z mnohých udalostí, ktoré sa denne stávajú vodičom na Slovensku.

Podpálenie auta. Dvaja neznámi páchatelia podpálili päť áut v okrese Žiar nad Hronom. Odkaz na pôvodný článok z 30. 3. 2023

havarijne poistenie- poistna udalost tvnoviny.sk
Zdroj: tvnoviny.sk

Krupobitie. V roku 2019 v Košiciach búrka s krupobitím zničila množstvo áut. Odkaz na článok z 27.6.2019

havarijné poistenie -tvkosice.sk
Zdroj: tvkosice.sk

Zrážka so zverou. Odkaz na článok

havarijné poistenie - dnes24.sk
zdroj: dnes24.sk

Viac informácií o našich službách nájdete na hlavnej stránke.